20 km-es gyalogtúra a Keleti-Bakonyba április 7-én, amikor a Burok-völgy őserdejébe vetjük bele magunkat. A félkör alakú völgy Királyszállástól Bakonykútiig húzódik. Hossza 10 km, átlagos mélysége 50–90 m, szintkülönbsége nem jelentős, mintegy 210 m a teljes távolságon, mi ráadásul 7 km-t lefelé teszünk meg. A völgy nyugati, szűkebb felén indulunk és nem megyünk teljesen végig, hanem 7 km megtétele után, a Rózsa Sándor-barlangnál felkapaszkodunk a völgyből, hogy körtúránkon visszatérjünk kiindulás helyünkre.
Mire számítson, aki velünk tart az őserdei gyalogtúra során?
A völgy igazi különlegesség, mert őserdő jellegű és a ma már csak ritkán fellelhető természetes állapotokkal találkozhatunk. 40 évvel ezelőttig erre vezetett a OKT (Országos Kéktúra), ma viszont már csak a megkopott, de még a múltat őrző kék jelmaradványokkal találkozhatunk. Annak idején a Másfélmillió lépés Magyarországon stábja is ellátogatott a Burok-völgybe!
A Burok-völgy nehezen járható gyalogtúra útvonal, sok akadállyal tűzdelt, leküzdése igazi kaland lesz!
Utunk során a völgytalpon az őserdő tavaszi aszpektusához lesz szerencsénk: csordultig lesz a völgy medvehagymával. Jártunk itt már korábban csapadékos nyáron, akkor embermagas csalánban vezetett utunk. A hűvös, méltóságteljes dolomitsziklák által zárt völgyben szinte megállt az idő: évszázados, 20–30 méteres fákat láthatunk, melyek lábuknál őrzik kidőlt társaikat, míg lassan az örök körforgás részeként új életek sarjadnak pusztulásukból.
Itt nincs jelen az erdőt művelő ember kéznyoma!
Nem tűnik hosszúnak a völgyben tervezett 7 km, de tudnotok kell, hogy ez nem könnyű terep! Szűk csapásokon fogunk haladni, lépéseinket sokszor fatörzs vagy szikla akadályok nehezítik:
átmászunk, átbújunk, kerülünk ha kell.
És miért 20 km? A völgy elhagyása után észak felé, majd nyugatnak haladunk, végül délre fordulva zárjuk körünket. Időben a 7 km-re 4–4,5 órát (igen, ennyit, majd megértitek, hogy miért!) szánunk, a további 13-ra 3–3,5 órát, így egész napos túránk lesz.
Nordic walkingozó társaink kérdéseire válaszolva: lesz, ahol útban lesz a kezedben lévő bot, le kell majd csatolnod, hogy kapaszkodni tudj, de ezen túl segítik majd a sportszerek a haladást. Még nem lesz magas aljnövényzet, ami gátolná a sportszer használatát. Ha még nem ismered ezt a remek sportot, akkor gyere el április 13-ai oktatásunkra, és tanuld meg az alapokat!
A völgyet elhagyva, visszakanyarodó útvonalunkon mintegy 250-300 m szintemelkedésre számítsatok, ott jól jönnek majd a botok.
Indulás, érkezés: a pontos helyet előzetes jelentkezés után adjuk meg e-mailben vagy telefon!
Táv: 20 km Menetidő: 8 óra
Részvételi díj: 2000 Ft/fő, 14 éves kor alatt 1000 Ft
Kicsi gyerekkel erre a túrára ne vállalkozzatok, velük inkább Bakonykúti felől egy kisebb túrán érdemes meglesni a rejtélyes völgyet. Ha ezen a hétvégén szeretnétek kicsikkel velünk túrázni, akkor gyertek el szombaton délután 15 órától a Köcsi-tó–Csere-hegyi kilátó körtúránkra!
Szintén nem ajánljuk azoknak, akik nehezen lépnek fel és le a fatörzseken, nem tudnak esetleg térden átmászni az évszázados kidőlt törzsek alatt.
Mindenki másnak ott a helye! A túrn mindenki csak saját felelősségére vehet részt, gyerekek csak kísérővel jöhetnek!
További infó, jelentkezés: +36 20 9106 522, info [kukac] o2outdoor.hu